Akcje: arystokrata z workiem pieniędzy

Wyobraź sobie, że przez 25 lat wzrasta Tobie wynagrodzenia. Każdego roku czeka Cię coraz więcej pieniędzy. Piękne, prawda. A gdyby tak wynagrodzenie wzrastało Ci przez 25 lat bez kiwnięcia palcem …

W tym artykule zobaczysz, że jest to możliwe

Zapoznaj się: Oto szlachta!

Pentair zalicza się do arystokratów dywidendowych, czyli firm, które zwiększają dywidendy wypłacone za jedną akcję przez co najmniej 25 lat. I nie jest sam!

Dywidendowych arystokratów jest obecnie 51. Poniżej przedstawiamy przegląd przedstawiony podczas naszego niedzielnego webinarium: Wzrost dywidend jest średnią dla całego okresu wzrostu dywidend.

Spółka Pentair jest jedną z najlepszych arystokratów dywidendowych, dlatego ją wybrałem, zwiększając dywidendy nie dłuższe niż 40 lat.

Nawiasem mówiąc, akcje z długoterminowym wzrostem dywidendy 10% lub więcej są na zielono, pomiędzy 8-10 procent na żółto. Akcje spółki Pentair są w grupie zielonej.

12_09_2017_2

Tu jest wszystko od A do Z: Polecam obejrzeć całe webinarium. Masz tu instrukcje do „maszynki” do zarabiania pieniędzy .

Jak wygląda biznes tego szlachcica?

Firma zajmuje się wodą i energią elektryczną. Jeśli chodzi o wodę, systemy zaopatrzenia w wodę, filtracja (w tym basenów), systemy nawadniające, systemy sterowania, systemy kontrolne. Stanowi to 57% sprzedaży. Reszta to przychody z segmentu energetycznego – zalicza się tu dostawy urządzeń, które zapewniają stabilność przepływu prądu elektrycznego lub temperatury w wyjątkowo wrażliwych urządzeniach.

Cena akcji jest tutaj

12_09_2017_3

Korzyścią są długotrwałe relacje z klientami, szczególnie dzięki doskonałej reputacji firmy. Dzięki temu spółka generuje interesujące dochody z serwisowej obsługi po sprzedażowej. Jest to dobrym źródłem stabilnych zarobków i cash flow. Dzięki temu sprzedaż jest mniej zmienna. Zmienność ta była większa, choćby w ubiegłym roku spółka zrezygnowała z produkcji zaworów i podobnych urządzeń, choć generowało to około jednej czwartej przychodów.

Wyniki finansowe

Poza rokiem 2012 firma ma silne cash flow, aby utrzymać stabilną politykę dywidendową, marża operacyjna stale rośnie (dzięki poszerzeniu zasięgu sprzedaży). Obecnie, dzięki temu sprzedaż wzrasta.

W celu uzyskania większej przejrzystości działań, firma w pierwszej połowie przyszłego roku planuje rozdzielnie się na dwie firmy – jedną z nich będzie się skupiać na zaopatrzeniu w wodę, a druga w energię. Inwestorzy posiadający dzisiaj akcje Pentair automatycznie otrzymają akcje obu spółek.

Obie firmy będą wystarczająco silne finansowo, więc ten podział nie powinien sprawić żadnych problemów. Ponadto inwestycje w tych dwóch dziedzinach z pewnością wzrosną w najbliższych latach. Siłą napędową ostatnich trzech lat był segment energetyczny.

Wydaje się, że zabezpieczenie kontynuacji wzrostu dywidend jest pewne dzięki wolnemu cash flow. Wskaźnik wypłat z wolnego cash flow stanowi jedną trzecią. Zadłużenie – dług jest na poziomie jednej trzeciej kapitału własnego, oprocentowanie = 5 również jest do zaakceptowania.

Tyle że dwie firmy mogą być bardziej narażone na wahania rynkowe niż jedna większa firma. Coś za coś.

Wycena akcji

P/E = 30 może wydawać się dużo, ale znacząco wpływa na sprzedaż firmy. To jest powód dlaczego nie można pracować tylko z wartością P/E, a trzeba pójść głębiej. Oto jak to zrobić.

Forward P/E = 16 jest OK, zwłaszcza, gdy średnia historyczna firmy wynosi 20. Akcje zamieszczam na swojej liście możliwych zakupów.

Skarby, królowie, arystokraci

Wartościowe informacje i pieniądze można znaleźć w wielu miejscach. W niedzielę ukazałem mapę skarbów.

Skarby oferują nam królowie i arystokraci. Oczywiście istnieją dziesiątki innych możliwości, które pokażemy w naszym kursie Zyskowne akcje 2017, który właśnie przygotowujemy. Wsiadaj na pokład, idziemy po skarb!

Tomáš Walter
Tomáš Walter jest inwestorem w akcje wzrostowe i wartościowe. W latach 2002-2004 był zatrudniony jako menedżer w Harrisburg w Stanach Zjednoczonych. W tym samym czasie studiował rynki akcji i od inwestorów amerykańskich uczył się sztuki inwestowania. Po powrocie z USA pracował dla wydawnictwa Ringier, firmy medialnej Mediafax oraz CME group. Obecnie zajmuje się projektami doradczymi oraz medialnymi i jest wysoko cenionym konsultantem w sprawach inwestycji.