Akcje: Denny’s i +200 %

Skąd wiem, gdy nastąpi kolejna okazja do zrealizowania zysku? Pozwólcie, że to opiszę posługując się przykładem mojej ulubionej sieci fast foodów. Denny’s to olbrzymia, międzynarodowa sieć restauracji, która polski rynek uważa za zbyt mały i nie zamierza toczyć na nim walki o klientów z McDonalds lub KFC.

Dlaczego właśnie Denny’s?

Restauracje firmy można znaleźć w najróżniejszych kątach świata. Pod koniec 2018 roku było ich 1.715. Sieć działa w Kanadzie, Anglii, Portoryku, Meksyku, Nowej Zelandii… Ale też np. na wyspie Guam, w Salwadorze, Gwatemali, Zjednoczonych Emiratach Arabskich itp.

Podoba mi się jej menu: Oprócz zwykłych burgerów Denny’s sprzedaje również najróżniejsze sałatki, ryby, omlety, naleśniki itd. Spółka zatrudnia 9.500 pracowników.

Tajemnica nr 1: Kupuj na wyprzedażach

Sedno sprawy tkwi w kupowaniu na wyprzedażach. Od ostatniej wielkiej wyprzedaży ubiegło już 10 lat. Cena Denny’s (ticker DENN) spadła wtedy do absolutnego dna. Na wykresie zaznaczyłem to za pomocą czerwonej strzałki:

źródło: www.finance.yahoo.com

Kiedy skończyły się wyprzedaże, rynek osiągnął dno. No i właśnie wtedy przyszła nasza chwila. Oto nasz plan:

  • podczas recesji spadają ceny spółek restauracyjnych – ludzie nie chcą wydawać pieniędzy
  • podczas recesji warto zatem kupić akcje za kilka groszy
  • kupuję akcje wtedy, gdy widzę, że sytuacja zaczyna się odwracać: spółka zaczyna zarabiać, recesja się kończy, ludzie wydają pieniądze… a cena nareszcie odbija się od dna

Na wykresie niebieską strzałką zaznaczyłem miejsce wejścia w pozycję w 2012 roku: Cena 5,07 $. Było jasne, że recesja dobiega końca – i zatem restauracje mogły się cieszyć na lepsze jutro.

źródło: www.finance.yahoo.com

Tajemnica nr 2: Realizuj zysk wtedy, gdy wielcy gracze opuszczają rynek!

Za nami bardzo długi okres wzrostu, który trwał przez długich 10 lat. Nadszedł czas, aby zrealizować zyski!

Na wykresie można zobaczyć moment, gdy zacząłem sprzedawać. Robiłem tak podczas całego 2018 roku, trzymając się w pobliżu poziomu 15 $ za akcję. 200 % zysku!

Na wykresie pokazuje to zielona strzałka. Realizujemy zysk!

źródło: www.finance.yahoo.com

Dlaczego postanowiłem sprzedać te akcje? Sprawdzam bowiem zachowanie managementu oraz tzw. „insiderów”. Kiedy widzę, że management sprzedaje, to myślę:

  • management ma zawsze najlepsze informacje o swej firmie
  • kiedy zbliża się możliwość spadku ceny, to właśnie oni będą pierwszymi, kto zamknie swoje pozycje: menedżerzy oraz pracownicy na wysokich stanowiskach
  • uważam, że warto postępować tak, jak oni

Fakt, że menedżerzy i „insiderzy” sprzedają, wynika z poniższego obrazka:

Kiedy kupię ponownie?

Powtarzam, że najchętniej kupuję na wyprzedaży. Często można wtedy kupić świetne spółki dosłownie „za kilka groszy”. Denny’s kupiłem podczas ostatniej wyprzedaży po 5 $ za sztukę. Zarobiłem 200 %.

Nie mogę się doczekać następnej wyprzedaży. Chociaż nie wiem, gdy ona nastąpi, to jestem pewien, że nastąpi. Gospodarka rozwija się cyklicznie, a za nami dziesięcioletni okres wzrostu. Nowa wyprzedaż już niedługo.

Pozdrawiam!

Tomasz

Tomáš Walter
Tomáš Walter jest inwestorem w akcje wzrostowe i wartościowe. W latach 2002-2004 był zatrudniony jako menedżer w Harrisburg w Stanach Zjednoczonych. W tym samym czasie studiował rynki akcji i od inwestorów amerykańskich uczył się sztuki inwestowania. Po powrocie z USA pracował dla wydawnictwa Ringier, firmy medialnej Mediafax oraz CME group. Obecnie zajmuje się projektami doradczymi oraz medialnymi i jest wysoko cenionym konsultantem w sprawach inwestycji.