Jeden z największych krachów w historii – widok wstecz

Za kilka dni minie 30 lat od największego jednodniowego krachu na rynku akcji w Stanach Zjednoczonych. Był to czarny poniedziałek, 19 października 1987 roku. Sprzedają zarówno wielcy instytucyjni gracze (banki, spółki inwestycyjne, fundusze) jak i drobni inwestorzy. Każdy chce się natychmiast pozbyć akcji. Klasyczna panika.

Poniżej można zobaczyć ówczesny nagłówek gazety:

17_10_2017_2

Chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz – umieścić ówczesny „koniec świata“ w perspektywie długoterminowej. Poniżej historyczny wykres rozwoju S&P 500. Jeżeli nie możecie znaleźć tego kryzysu z 1987 r. na wykresie, to podpowiem, że jest to ten zielony ząbek.

Z dzisiejszego punktu widzenia jest to „największy jednodniowy krach akcji w historii“.

17_10_2017_3

Gdybym go nie wyróżnił i na osi czasu nie umieściłbym lat, znaleźlibyście go? Założę się, że większość by nie znalazła. Jest to przykład nieuniknionego ryzyka inwestowania w akcje.

Dlatego inwestuj przede wszystkim w perspektywie długoterminowej w zasadniczo zdrowych akcje wypłacające atrakcyjne dywidendy. W związku z tym nie zajmuję się krótkoterminowymi skokami cen akcji nieuzasadnionych długoterminową podstawą firmy.

 

Dokształcaj się. Nie zapominaj, że to ogromna różnica, kiedy naprawdę coś rozumiesz, a tym co tylko „wykułeś” na chwilę. Od tego jest Kurs Zyskownych akcji Basic, który daje Wam pełny dostęp do forum, gdzie omawiamy nasze transakcje. Oceniamy firmy, dywidendy, budujemy przychód pasywny.

Kurs Zyskowne akcje Basic pozwoli Wam dołączyć do grona ludzi, którzy zarobili sporo pieniędzy na sukcesach amerykańskich spółek. Wszystkiego się nauczycie, jak z kilkoma złotymi uzyskać przychód pasywny, jak zabezpieczyć na przyszłość swoją rodzinę i jak zbudować bogactwo, które odziedziczą Twoi potomkowie.

Tomáš Walter
Tomáš Walter jest inwestorem w akcje wzrostowe i wartościowe. W latach 2002-2004 był zatrudniony jako menedżer w Harrisburg w Stanach Zjednoczonych. W tym samym czasie studiował rynki akcji i od inwestorów amerykańskich uczył się sztuki inwestowania. Po powrocie z USA pracował dla wydawnictwa Ringier, firmy medialnej Mediafax oraz CME group. Obecnie zajmuje się projektami doradczymi oraz medialnymi i jest wysoko cenionym konsultantem w sprawach inwestycji.