Opcje: Kłusownictwo opcyjne

Cześć! W ramach webinarium wspomniałem o pewnej strategii opcyjnej, którą nazywam „60tką Opcyjną”. Owa strategia polega na wykresach godzinowych. Jeśli chcecie handlować odrobinę więcej, to może chodzić o interesującą dywersyfikację.

Oto wykres godzinowy ETFu na S&P, o nazwie SPY:

źródło: investing.com

Na rynku mieliśmy ogromny spadek, do którego doszło w rezultacie obaw z wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami (później mieliśmy podobną sytuację, tym razem z powodu USA i Meksyku). Fundament spadku już został uwzględniony w cenie, można więc było rozpocząć spekulacje na ożywienie.

Na wskaźniku CCI szukamy zatem „ostrza”. Innymi słowy sytuacji, kiedy wskaźnik CCI wchodzi w obszar wyprzedania i następnie wraca do „normalnego” obszaru:

źródło: investing.com

Spójrzcie na niebieskie elipsy: Wskaźnik wyruszył z brązowego „normalnego obszaru” do „obszaru wyprzedania”, aby następnie wrócić z powrotem. To właśnie jest odpowiednia chwila do wejścia w pozycję. Zaznaczono ją za pomocą niebieskich strzałek:

źródło: investing.com

Jak widać, pierwsze zagranie się nie udało. Cena przez chwilę szła w górę, ale potem wróciła na południe. Drodzy przyjaciele, taki już handel. Nigdy nie wiadomo, który sygnał jest odpowiedni, a który nie za bardzo.

Drugi sygnał to dylemat – w tym miejscu sprawa polega na naszym biznesplanie. Czy zamkniemy pozycję na następnych świecach, bo cena nie zrobiła nowy high? Albo może będziemy trzymać pozycję do jutra? Ja zamykam pozycję i akceptuję drugą, niewielką stratę.

Swingowy prezent +1.000 USD

Dlaczego zamykam pozycję? Nie lubię trzymać pozycji overnight… Ale koledzy, którzy z 60tki korzystają po swojemu, mają żniwa: Kto trzymał pozycję do następnego dnia, tego czekała dzika jazda na północ i świetny zysk w wysokości 10 punktów, czyli +1.000 USD:

źródło: investing.com

Kłusownikiem na własnych zasadach

Handel opcjami ma pewną olbrzymią zaletę: Jasno ustalony stop-loss. Nie można stracić więcej, niż ile zapłacicie za opcję call, za pomocą której wchodzicie w pozycję.

Kłusownictwo można jednak spokojnie uprawiać nawet za pośrednictwem instrumentu bazowego: Po prostu otworzycie pozycję long. W tym wypadku polecam jednak ustawić stop-loss manualnie. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że jeśli trzymacie pozycję w nocy, to drugiego dnia może pojawić się gap. Tak, to właśnie są powody, dlaczego wolę korzystać z 60tki przez opcje, kiedy SL stanowi zapłacona przeze mnie cena opcji.

Powodzenia!

Marcin

W jaki sposób handluję opcjami? To bardzo proste! Pobierz darmowo mój ebook! Link

Martin Kopáček opcje
Martin Kopáček
Handlem na giełdzie zajmuję się od 2005 roku. Skupiam uwagę na wypisy opcji na akcje i indeksowe ETF. Wolę mniej czasochłonne strategie z wysokim prawdopodobieństwem sukcesu. Kładę nacisk na zrozumienie rynku, na fundamenty. Preferowane strategie opcyjne: naked put, put spread, Iron condor, strangle, covered call. Ulubione fundamenty handlu opcyjnego: SPY, TNA, akcje z S+P indeksu. Styl: wypisywanie opcji i strategii opcyjnych, strategie dochodowe (kredytowe), ocena fundamentu i zmienności. Od 2010 roku realizuję indywidualne konsultacje tradingowe dla osób interesujących się handlem opcjami. Moje handle i komentarze są do dyspozycji na stronie www.martinkopacek.cz