Opcje: Trenuj, a zwyciężysz. Nie tylko na giełdzie, ale również w życiu!

„Jeszcze raz, weź porządny zamach i odbij!” mówi ciemnoskóry facet trzymający włócznię. Iowane jest mieszkańcem Fiji, który uczy sztuki walki, mianowicie walki z włócznią i pałką. Jesteśmy na plaży, celem jest uzyskanie przewagi nad przeciwnikiem.

Zamach, uderzenie. Znowu i znowu.

Słońce przypieka, ja jednak tego nie postrzegam – muszę odbić włócznię przeciwnika. Oczywiście chodzi tylko o sport, a jednak… jeśli już na czymś się koncentruję, to robię tak na 100 %. Nie pokona mnie!

Trenuj. Zaraz i bez wymówek.

Takie podejście działa we wszystkich dziedzinach. Trening i próby. Dziecko uczy się chodzić, ja uczę się odbić atak włócznią. Działa również w ramach działalności przedsiębiorczej – uczymy się budować projekty, firmy, biznesy. No i działa również na giełdzie – tam razem uczymy się wyciskać pieniądze z rynków. Uczymy się krok po kroku, tak samo jak teraz ja uczę się podstaw walki z włócznią.

Dzięki treningowi idziemy do przodu. Dziecko nauczy się chodzić, a trader giełdowy nauczy się zarabiać. Ja uczę się odbić włócznię Iowana i kontrataku.

„Perfect! A teraz czas na twój kontratak, celuj w moje ramię!” Kontynuujemy, nie zwalniamy tempa. Prowadzę cios w kierunku ramienia przeciwnika, a Iowane odskakuje i rozpoczyna nowy atak. Jednak wiem już, co robić: odbijam cios i robię piruet… wow, zrozumiałem tą sztuczkę! Kontynuujemy. Atak, odbicie, kontratak…

Dwie linie: Wytrzymać!

„Masz prawo do dwóch linii, ponieważ odbiłeś mój atak i potrafisz kontratakować,” powiada Iowane pod koniec dzisiejszej lekcji. Nigdy nie powiedziałbym, jaką radość sprawią mi zwyczajne dwie linie, które z poważną miną maluje mi na twarz.

Proszę o wojenne ciuchy i fajne zdjęcie. Wojownik z Fiji skinął głową i uśmiecha się od ucha do ucha. Taak, turyści. Zawsze tylko fajne zdjęcia im siedzą w głowie. Dodaje więc jeszcze dwie następne linie: „To za wytrwałość, Marteeeeen. Większość turystów nie chce kontynuować po dwóch lub trzech ciosach. Ty wytrzymałeś do końca!”

No i o to właśnie chodzi. Trzeba wytrzymać. Należy wytrwać, rzeczy zacząć i skończyć. Nie tylko w życiu, ale również w tradingu.

Marcin

W jaki sposób handluję opcjami? To bardzo łatwe! Pobierz darmowo mój ebook! Link

Martin Kopáček opcje

Martin Kopáček
Handlem na giełdzie zajmuje się od 2005 roku. Skupia uwagę w szczególności na wystawianie opcji na akcje i indeksowe ETF. Woli mniej czasochłonne strategie z wysokim prawdopodobieństwem sukcesu. Kładzie nacisk na zrozumienie rynku, na fundamenty. Preferowane strategie opcyjne: Naked Put, Put Spread, Iron Condor, Strangle, Covered Call. Ulubione aktywa do handlu opcjami: SPY, TNA, akcje z indeksu S&P 500. Styl: wystawianie opcji na podstawie odpowiednich strategii opcyjnych, strategie kredytowe, ocena fundamentu i wolatylności. Od 2010 roku realizuje indywidualne konsultacje tradingowe dla osób zainteresowanych handlem opcjami. Prowadzi również osobisty blog.