Opcje: Zapobiegaj stratom, realizuj zyski

Większość ludzi robi dokładnie na odwrót: Trzyma przegrywające pozycje, ponieważ „cena przecież wróci z powrotem”. Zobacz np. SNH, w przypadku której trzymałem akcje. Gdy SNH poleciała do piekła, to po prostu zerknąłem na sprawozdania finansowe (niezbyt im się powodzi i najprawdopodobniej nie będzie), otarłem łzy i pozycję po prostu zamknąłem.

Strata -2.800 $ –  SNH, dywidendy

źródło: investing.com

Spółka ta spodobała mi się z dwóch powodów:

  1. Świetna dziedzina działalności. Domy dla seniorów – żadne zaniedbane hawiry, ale fajne mieszkanka, za które emeryci lub ich rodziny bardzo chętnie zapłacą. Emerytów jest w Stanach sporo i zazwyczaj mają dużo pieniędzy. Mamy więc klientów, mamy również dobry model biznesowy.
  2. Dywidendy. Siedzisz na dupie, a pieniądze same trafiają na Twoje konto. Innymi słowy, dochód pasywny. Udział w zysku.

Adieu!

No i właśnie to w przypadku SNH zaczęło się psuć. Chociaż spółka ta nadal wypłaca wysoką dywidendę, to jest „odrobinę” zadłużona. W rezultacie wypłacanie dalszych dywidend nie jest w ogóle pewne, co w przypadku spółek, w których trzymam akcje, zbytnio nie lubię.

Drugim powodem była restrukturalizacja majątku i biznesu. Przeczytałem sobie raport (chciałbym w tym miejscu podziękować wujkowi Google za tłumaczenie) i firma przestała mi się podobać. Proste rozwiązanie: sprzedałem akcje, już nie chcę brać udziału w tym biznesie. Kiedy spółka przestanie Ci się podobać, to Adieu! jest najbardziej sensownym rozwiązaniem…

Donald i tweety: Otwarty zysk +34.000 PLN

Z drugiej strony wielką radość sprawia nam Pan Prezydent Wszechświata. Donald Trump jest potężnym człowiekiem, a jego tweety potrafią ruszyć światem… jak również rynkiem.

Pan Trump głosił kolejną rundę wojny handlowej z Chinami, w rezultacie czego rynki ogarnęła panika. Super, to chyba jedna z najbardziej przyjemnych rzeczy, jakie znam. Zmienność wzrosła, a więc wystawiłem pierwszą serię opcji.

Chodziło o opcje put, w sumie na moje konto trafiło +8.900 $ w ramach premii. Tak, +34.000 PLN. A jeśli rynki zrobią mi na złość? Opcje spokojnie mogą zostać wykonane (tak, mam już raczej przyzwoite konto), mogę rolować, oczywiście mogę również zaakceptować stratę. O tym zdecyduje Pan Rynek.

Donald i tweety: Zrealizowany zysk +23.000 PLN

W międzyczasie trochę sobie poscalpowałem w ramach naszej „60tki Opcyjnej”. Chodzi o scalping/swing trading, który robimy na podstawie wykresów.

Idealna sytuacja następuje wtedy, gdy wykres łączy się z powodem ruchu (fundamentem), w naszym przypadku z niepokojem odnośnie Donalda. Pan Trump nas nie zawiódł i wrzucił nowego tweeta, w rezultacie czego rynki niczym piorun kulisty poleciały na południe.

Ze względu na to, że taki rozwój sytuacji działa przeciw wystawionym przeze mnie opcjom put, to ja zrobiłem odwrotnie i opcje put kupiłem. Kilka sztuk, ale zmienność i ruch zrobiły swoją robotę. W ciągu dwóch dni moje pozycje long put osiągnęły zysk +6.000 $, a więc je zamknąłem. W rezultacie zrealizowałem zysk +23.000 PLN.

Współpraca przynosi zysk

14 lat temu, kiedy dopiero rozpoczynała się moja przygoda giełdowa, nigdy bym nie myślał, że będę w stanie znajdować i regularnie przeprowadzać takie zagrania.

Jeśli teraz masz takie same uczucie, to spokoooojnie! Wszystko polega na cierpliwości i wytrwałości. A także na zrozumieniu istoty współpracy i gry zespołowej.

Wraz z tymi dwoma kolegami, Wacławem Pechem i Romanem Horkým, w zaledwie kilka lat zrobiliśmy takie postępy, o jakich nawet nam się nie śniło. Moja rada jest prosta: Trzymaj się grupy traderów, nie grupy monitorów. Soliści nie mogą korzystać z synergii podejść.

Powodzenia na giełdzie!

PS: Zatrzymuj straty na czas, realizuj zysk na czas, trzymaj się grupy doświadczonych współtraderów. To proste.

W jaki sposób handluję opcjami? To bardzo łatwe!Pobierz darmowo mój ebook! Link

Martin Kopáček opcje
Martin Kopáček
Handlem na giełdzie zajmuję się od 2005 roku. Skupiam uwagę na wypisy opcji na akcje i indeksowe ETF. Wolę mniej czasochłonne strategie z wysokim prawdopodobieństwem sukcesu. Kładę nacisk na zrozumienie rynku, na fundamenty. Preferowane strategie opcyjne: naked put, put spread, Iron condor, strangle, covered call. Ulubione fundamenty handlu opcyjnego: SPY, TNA, akcje z S+P indeksu. Styl: wypisywanie opcji i strategii opcyjnych, strategie dochodowe (kredytowe), ocena fundamentu i zmienności. Od 2010 roku realizuję indywidualne konsultacje tradingowe dla osób interesujących się handlem opcjami. Moje handle i komentarze są do dyspozycji na stronie www.martinkopacek.cz