SPREADY TOWAROWE: A może by tak kupić pszenicę?

Witam Was, drodzy przyjaciele i współpracownicy. Dziś rozważymy potencjalny zakup pszenicy. Pszenica „potrafi w obie strony„. Zatem nie tylko spread byka, ale i również spread niedźwiedzia (Ci z Was, którzy biorą udział w naszym kursie spreadowym, mogą zajrzeć do lekcji czwartej).

Podoba mi się bardzo spread niedźwiedzia ZWZ18-ZWN18 (grudzień – lipiec). Z punktu widzenia sezonowości wygląda to naprawdę nieźle.

Wykres sezonowości ZWZ18-ZWN18

25_02_2018_2

         źródło: seasonalgo.com

Na kursie otrzymuję wiele zapytań na temat analizy technicznej – OK, zobaczcie więc, w jaki sposób wykorzystujemy analizę techniczną w praktyce: Zaznaczyłem technicznie granicę kanału cenowego, w pobliżu której właśnie teraz spread się porusza. Możemy otworzyć pozycję w momencie wybicia z kanału lub też odbicia od dolnej poziomej linii.

Wykres z techniką

25_02_2018_3

źródło: seasonalgo.com

W naszym przypadku wolę odbicie od dolnego poziomu SR lub jakiegoś innego, będącego w jego pobliżu. Takie podejście ma kilka zalet, na przykład lepszy stosunek zysku do ryzyka. Na obrazku poniżej można zobaczyć, że spread wydaje się być nieco droższy, niż powinien. Nawiasem mówiąc: na kursie pytacie również o swingi – dlatego je również zaznaczyłem na wykresie.

Wykres spreadu ZWZ18-ZWN18 – porównanie z przeszłością

25_02_2018_4

     źródło: seasonalgo.com

Jednak przyjrzyjmy się jeszcze pozycjom NET Commercials oraz Large traders.

Wykres pozycji NET Commercials

25_02_2018_5

     źródło: spreadcharts.com

Jak widać powyżej, producenci dużo kupują, co ma negatywny wpływ na nasze transakcje. Zatem oby wydawało im się, że pszenica jest tania. Na wykresie można zobaczyć sytuacje, w których dochodziło do spadku ceny – po dużej sprzedaży, dokonywanej przez producentów. Natomiast jak to wygląda w przypadku dużych spekulantów – Large traders?

Wykres NET (czystych) pozycji Large traders

25_02_2018_6

źródło: spreadcharts.com

Sprzedaż dokonywana przez dużych spekulantów osiągnęły szczyt, a więc prawdopodobnie nie będą już dysponować sposobami na obniżenie ceny tego towaru. Wolę więc nie wtykać tam swojego nosa. Poczekam na kolejny dzień, na nowy raport COT. Jak na razie sytuacja nie sprzyja otwieraniu pozycji. Nie chcemy przecież podejmować niepotrzebnego ryzyka. Chcemy zobaczyć korzystniejsze ustawienie pozycji NET oraz korekcję ceny spreadu.

PS: Nasz darmowy kurs ma już 5 lekcji. Od poniedziałku czeka na nas jego druga połowa. Serdecznie dziękuję za wszystkie zapytania oraz propozycje, zostaną przedstawione na webinarium, które odbędzie się w przyszłą niedzielę.

Szkoła handlowca – spready towarowe

01_02_2018_5

KANAŁ CENOWY – kanał cenowy to obszar, w którym porusza się cena spreadu lub innego instrumentu inwestycyjnego. Wybicie z tego kanału może oznaczać wyraźną zmianę na rynku, którą możemy wykorzystać do otwarcia korzystnej pozycji.

Powodzenia, Roman

Roman Horký
Jako przedsiębiorca działa od 1992 roku do dziś. Hobby: rowery górskie i szosowe, handel spreadami towarowymi. Pierwsze doświadczenie z rynkami kapitałowymi zdobył w 1990 roku, za pośrednictwem otwartych funduszy inwestycyjnych banków oraz instytucji finansowych, a pierwsze doświadczenie z handlem na giełdzie zdobył na giełdzie praskiej. Później rozpoczął działalność na giełdzie w USA. Rynkami zajmuje się już od dawna. Za swój wzór traderski uważa amerykańskiego tradera towarów giełdowych, Larrego Williamsa. Roman Horký jest specjalistą od spreadów towarowych, którymi handluje już od siedmiu lat. Jest zwolennikiem nauki za pomocą praktyki i propagatorem prostych strategii handlowych. Handluje również opcjami na towarowe kontrakty terminowe oraz samymi futures. Jego działalność obejmuje również akcje (inwestycje) – w szczególności preferuje akcje dywidendowe.