Spready towarowe: Cierpliwość, dyscyplina, spójność

Najzwyklejsze rzemiosło

Handel na giełdzie to rzemiosło jak każde inne. Pod wieloma względami jest jednak specyficzne, zresztą tak jak wszystkie inne dziedziny ludzkiej działalności. Jeden jest uzdolniony manualnie i w biurze nie siedziałby nawet za wszystkie skarby świata. Inny z kolei jest z natury myślicielem, ale na przykład wbicie gwoździa w ścianę uważa za okazję do samookaleczenia. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi, nawet jeśli chodzi o handel na giełdzie. Różnimy się pod względem priorytetów, jak również mocnych i słabych stron.

To samo zagranie, dziesięć różnych wyników

Ludzie często się dziwują, kiedy im powiadam, że jeżeli dziesięciu traderów otworzy tą samą pozycję, to otrzymają dziesięć różnych wyników. Spotkałem się również z opinią, że jeśli jeden zarabia, to drugi musi ponieść stratę. Zazwyczaj uważają tak ci, którzy nie mają zielonego pojęcia, jak działa nasz biznes.

Zwłaszcza w przypadku handlu spreadami towarowymi oraz towarami chodzi po prostu o bzdurę. Zabezpieczający się zabezpieczają, nie handlują dla zysku. Nie ponoszą zatem strat w właściwym znaczeniu tego słowa. Jeśli ktoś trzyma akcje, aby następnie zyskownie je sprzedać innemu traderowi, to nie oznacza to, że ów trader poniósł stratę. Wręcz przeciwnie, on również może mieć zysk, np. z dywidendy.

Bez zrozumienia poszczególnych rynków osiągnięcie długotrwałych rezultatów jest mało prawdopodobne. Bez opanowania podstawowych cech poszczególnych instrumentów tak samo. Własne doświadczenie jest bezcenne i nikt inny nie może go zdobyć za nas. Samopoznanie jest również niezmiernie ważne, a szczególnie dla określenia kierunku, w jakim powinniśmy wyruszyć.

System handlowy to podstawa, trzeba jednak pamiętać również o innych rzeczach. Bez cierpliwości, dyscypliny i spójnego podejścia nie można osiągnąć wymarzonych celów. Giełda to miejsce dystrybucji kapitału i towaru pomiędzy producentami, przetwórcami, bankami, funduszami i drobnymi inwestorami. Jest to miejsce realizacji najróżniejszych metod handlowych. Bez wiedzy i doświadczenia może jednak okazać się miejscem hazardu z własnymi środkami finansowymi. Giełda to przestrzeń do całożyciowej nauki, a zrozumienie logiki pomiędzy podażą a popytem to klucz do zwycięstwa.

Psychika – 70 % sukcesu

Cierpliwość – trader powinien potrafić zaczekać na odpowiednią okazję. Czasami pojawiają się jedna po drugiej, czasami nie za bardzo. Pamiętaj jednak o tym, że handlujesz dla zysku, a nie dlatego, żeby po prostu handlować. Ponadto handel powinien Ci sprawiać przyjemność, żeby tym samym mogłeś uczyć się i rozwijać zawodowo. Nie handluj tylko dlatego, bo już od dawna sobie „nie kliknąłeś”!

Dyscyplina – ma związek z cierpliwością, ale dotyczy również przestrzegania określonych poziomów SL, właściwej alokacji środków, zarządzania zagraniem oraz profit targetów. Jeżeli robisz wyjątki, to nie jesteś zdyscyplinowany. Raz tak zrobisz i przyjdzie płacz i zgrzytanie zębów.

Spójność – podejście do poszczególnych zagrań powinno być w przypadku jednego systemu handlowego niezmienne. Należy brać pod uwagę te same sygnały i eliminować emocje, albowiem w sprawie handlu na giełdzie należy ich unikać. Jeśli będziesz handlować na podstawie emocji i dasz im pierwszeństwo przed faktami, to dobrze to się nie skończy. Rzeczywiście, najważniejszą rzeczą jest nasza własna głowaPsychika to 70 % sukcesu. Wszystkie wymienione czynniki należą do tej kategorii. System handlowy i zarządzanie kapitałem są niezmiernie ważne, ale bez dobrej psychiki reszta nie będzie działać.

Pamiętaj o tym. Trzymam kciuki!

Cześć, Roman, powodzenia!

Kilka słów o mnie, o mojej drodze do handlu spreadami oraz o procedurach, z których korzystam, do pobrania tu:

Roman Horký spready
Roman Horký
Jako przedsiębiorca działa od 1992 roku do dziś. Hobby: rowery górskie i szosowe, handel spreadami towarowymi. Pierwsze doświadczenie z rynkami kapitałowymi zdobył w 1990 roku, za pośrednictwem otwartych funduszy inwestycyjnych banków oraz instytucji finansowych, a pierwsze doświadczenie z handlem na giełdzie zdobył na giełdzie praskiej. Później rozpoczął działalność na giełdzie w USA. Rynkami zajmuje się już od dawna. Za swój wzór traderski uważa amerykańskiego tradera towarów giełdowych, Larrego Williamsa. Roman Horký jest specjalistą od spreadów towarowych, którymi handluje już od siedmiu lat. Jest zwolennikiem nauki za pomocą praktyki i propagatorem prostych strategii handlowych. Handluje również opcjami na towarowe kontrakty terminowe oraz samymi futures. Jego działalność obejmuje również akcje (inwestycje) – w szczególności preferuje akcje dywidendowe.