SPREADY TOWAROWE: Cierpliwość się opłaca

Cierpliwość to niewątpliwie bardzo fajna cecha. Nie wszyscy są jednak w stanie jej zachować. Każdy z nas przeszedł ten okres. Byliśmy młodzi, chcieliśmy mieć wszystko teraz zaraz i niecierpliwie oczekiwaliśmy każde nowe zdarzenie. Młodość jest po prostu z natury bardzo prędka i nie może usiedzieć w miejscu. Ma to swoje powody, jak również konsekwencje.

Cierpliwość i równowaga psychiczna

Chcieliśmy szybko osiągnąć wyniki i zakładaliśmy, że na pewno będą one dobre. Młodość to zresztą czas optymizmu, jak również marzeń oraz nieskończonej energii. Droga do wyników zbytnio nas nie interesowała. Z biegiem jednak czasu powoli zrozumieliśmy, że właśnie owa droga oraz z nią związane doświadczenie to podstawy do osiągnięcia sukcesu.

Wiedza i doświadczenie są kluczem do sukcesu

Niedawno temu wziąłem udział w spotkaniu klasowym mego syna. Niedługo matura, a więc ciekawiło mnie, jak radzi sobie ze szkołą i co o jego wynikach szkolnych uważają jego nauczyciele. W końcu byłem zadowolony, no i rozbawił mnie jeden z profesorów swoją historią o teorii, która nie działa, jednak studenci bardzo ją lubią, mianowicie o „teorii wielkiego Jakosia”. O co chodzi? To bardzo proste. Nasza młodzież najwyraźniej uważa, że „Jakoś będzie”. To rzeczywiście prawda, czasami jednak pan „Jakoś” pojawia się w postaci egzaminu poprawkowego. „Jakoś” rzeczywiście jest, jednak nie tak, jak miałoby być. W tym przypadku „teoria wielkiego Jakosia” nie pozwala osiągnąć dobrych rezultatów. Nie ma wyboru, trzeba się kształcić. Należy zdobyć wiedzę oraz doświadczenie i „pana Jakosia” zostawić innym. Tak samo jest również w sprawie tradingu.

Wypróbuj swoje pomysły

Chociaż na giełdzie działam już od wielu lat, wciąż staram się wymyślać najróżniejsze systemy handlowe. Nie lubię automatycznych systemów handlowych i dlatego wszystko przygotowuję sobie sam. To prawda, że trwa to dłużej. Jeśli jednak pojawia się błąd, to jestem zdolny znaleźć go bardzo szybko. Zapewne kojarzysz sytuację, w której dumasz nad jakimś systemem i nagle wygląda on wspaniale. Czujesz przypływ euforii i entuzjazmu. Będzie bajer, jaki wspaniały, zyskowny system! No i następnie masz do wyboru. Młodzi i niespokojni z pewnością skorzystają z usług „pana Jakosia”, chociaż on raczej nie jest w stanie przynieść im zysk. Ale „Jakoś będzie”, mniejsza z tym. My starsi najpierw system rzetelnie przetestujemy, żeby tym samym mieć pewność, że on rzeczywiście działa. Jeśli działa dobrze, to świetnie. Możemy handlować, zarabiać i testować. Takie podejście charakteryzuje nas, starszych i bardziej doświadczonych traderów. Ma ono do czynienia z cierpliwością oraz doświadczeniem, które mówi, że nie wszystko, co na pierwszy rzut oka wygląda dobrze, jest rzeczywiście takie.

Droga jest celem

Tak, naprawdę. Naszym celem jest droga, którą musimy iść każdy dzień. Zawsze trzeba ją najpierw sprawdzić, a następnie udoskonalać. Należy znaleźć jej niebezpieczne miejsca, rozpoznać jej mocne i słabe strony. Należy ją zrozumieć i skutecznie z niej korzystać. Bez pośpiechu. Cierpliwie. Można bowiem łatwo ją zgubić i nie wiedzieć, którędy pójść. Wybierz spokój i nie śpiesz się. Uważam, że to bardzo ważne. Przynajmniej w moim wypadku takie podejście pozwoliło mi osiągnąć bardzo fajne rezultaty. Nie tylko w życiu, ale również w tradingu.

Cześć, Roman, powodzenia!

Kilka słów o mnie, o mojej drodze do handlu spreadami oraz o procedurach, z których korzystam, do pobrania tu:

Roman Horký spready

Roman Horký
Jako przedsiębiorca działa od 1992 roku do dziś. Hobby: rowery górskie i szosowe, handel spreadami towarowymi. Pierwsze doświadczenie z rynkami kapitałowymi zdobył w 1990 roku, za pośrednictwem otwartych funduszy inwestycyjnych banków oraz instytucji finansowych, a pierwsze doświadczenie z handlem na giełdzie zdobył na giełdzie praskiej. Później rozpoczął działalność na giełdzie w USA. Rynkami zajmuje się już od dawna. Za swój wzór traderski uważa amerykańskiego tradera towarów giełdowych, Larrego Williamsa. Roman Horký jest specjalistą od spreadów towarowych, którymi handluje już od siedmiu lat. Jest zwolennikiem nauki za pomocą praktyki i propagatorem prostych strategii handlowych. Handluje również opcjami na towarowe kontrakty terminowe oraz samymi futures. Jego działalność obejmuje również akcje (inwestycje) – w szczególności preferuje akcje dywidendowe.