SPREADY TOWAROWE: Historia lubi się powtarzać, ale to wydarzy się po raz pierwszy!

Witam Was, drodzy handlowcy. Dziś będziemy kręcić się dookoła. Nie bójcie się, nie chodzi o „kręcenie w koło Macieja“ ze znanego powiedzenia. Chodzi o bardziej przyjemne kółko, a właściwie o powtarzanie się historii, innymi słowy: sezonowość.

Chodzi o jeden z wielu czynników, ale nie jedyny, z których korzystam podczas wybierania transakcji. Niedawno wróciliśmy z Vaškem Pechem z Nowego Jorku.  Zamknąłem tam kilka swoich pozycji spreadowych.

Jakie pozycje zamknąłem w Nowym Jorku

01_02_2018_2

Z 18.1.2018

źródło: Platforma handlowa TWS IB

Zarobiłem 7.785 USD, chcę jednak mówić o czymś innym. „Czerwoną kropką“ oznaczyłem spread towarowy, którym handlowałem też w ubiegłym roku: ADH17  – CDH17 (nazwa ta różni się w TWS i SeasonAlgo, chodzi jednak o ten sam spread).

Jakie pozycje zamknąłem w ubiegłym roku – styczeń 2017

01_02_2018_3

źródło: www.finakademie.cz  (forum handlowców)

Co chcę przez to powiedzieć? Nie chodzi mi o przyjemny zysk, który wówczas wynosił 5.885 USD ( 3 spready), ale o to, że historia lubi się powtarzać. W życiu i w biznesie. Można więc stale śledzić swoich ulubieńców.

Później to już kwestia tego, czy ponownie dadzą nam szansę na zarobienie poważnej sumky pieniędzy. Oczywiście, że nie zawsze się to uda, istnieje jednak duże prawdopodobieństwo.

Wykres spreadu AUD marzec 2017 – CAD marzec 2017

01_02_2018_4

Źródło: seasonalgo.com

Zatem, handlując na giełdzie czasami znajdujesz się w sytuacji, która jest już Tobie bardzo dobrze znana. Wiesz już, czego można się spodziewać. Oczywiście, nie zawsze wszystko jest takie same. Chcę jednak powiedzieć, że w większości przypadków sytuacja jest podobna, a jeśli sytuacja rozwija się zupełnie inaczej, wolę wtedy pilnować tylko własnego nosa. Co więcej, istnieje wiele innych sposobów na analizę sytuacji.

W końcu handlujemy z prawdopodobieństwem. Historia jednak lubi się powtarzać i osobiście chętnie z tego czerpię korzyści.

Co wydarzy się po raz pierwszy?

W poniedziałek wprowadzam nowość: Zdecydowałem się, że przygotuję dla Was podstawowy kurs dotyczący spreadów towarowych. Kurs będzie darmowy. Każdego dnia wyślę Tobie jedną lekcję na maila – przygotowałem ich razem 10.

Robię to po raz pierwszy. Dlaczego? Wielu ludzi zadaje mi mnóstwo pytań, nie tylko drogą mailową, ale również i poprzez FB. Mój styl handlowania spreadami towarowymi interesuje nie tylko początkujących, ale i również doświadczonych handlowców. Postanowiłem więc, że od poniedziałku ruszamy z tematem.

Zobacz program i zarejestruj się za darmo.

Szkoła handlowca – spready towarowe

01_02_2018_5

SEZONOWOŚĆ – chodzi o nieustannie powtarzającą się historię w identycznych odstępach czasu. W przypadku towarów oraz spreadów towarowych chodzi o trendy cenowe, które możemy łatwo wykorzystać. Mogą sprawić, że odniesiemy większy sukces na giełdzie.

Powodzenia, Roman

Roman Horký
Jako przedsiębiorca działa od 1992 roku do dziś. Hobby: rowery górskie i szosowe, handel spreadami towarowymi. Pierwsze doświadczenie z rynkami kapitałowymi zdobył w 1990 roku, za pośrednictwem otwartych funduszy inwestycyjnych banków oraz instytucji finansowych, a pierwsze doświadczenie z handlem na giełdzie zdobył na giełdzie praskiej. Później rozpoczął działalność na giełdzie w USA. Rynkami zajmuje się już od dawna. Za swój wzór traderski uważa amerykańskiego tradera towarów giełdowych, Larrego Williamsa. Roman Horký jest specjalistą od spreadów towarowych, którymi handluje już od siedmiu lat. Jest zwolennikiem nauki za pomocą praktyki i propagatorem prostych strategii handlowych. Handluje również opcjami na towarowe kontrakty terminowe oraz samymi futures. Jego działalność obejmuje również akcje (inwestycje) – w szczególności preferuje akcje dywidendowe.