Spready towarowe: Spready na oleju sojowym?

Witam ponownie w piątek. Dziś zajmiemy się moim ulubionym spreadem na oleju sojowym. Lubię nim handlować, bo jest bardzo tani, co pozwala mi zastosować stosunkowo zróżnicowane podejście. A więc do dzieła.

Term structure ZL

źródło: www.spreadcharts.com

Powyższy obrazek reprezentuje dwie struktury rynku oleju sojowego. Na rynku mamy standardowo contango, co nie jest zbyt zaskakujące. Czerwona krzywa pokazuje pięcioletnią średnią i nie jest pochylona w takim stopniu, jak niebieska, czyli aktualna krzywa. Taka sytuacja wskazuje na to, że soja jest obecnie słaba. Poszukajmy więc jakiegoś spreadu, a idealnie takiego, który będzie względnie najsłabszy. Postaram się zastanowić, czy przypadkowo nie można by na nim zarobić.

Histogram ZL

źródło: www.spreadcharts.com

Z wykresu histogramu wynika, że obszar po lewej stronie cienkiej pionowej żółtej linii jest większy od obszaru po prawej, co oznacza, że możliwość wzrostu spreadu byka jest większa niż w przypadku wzrostu contango, czyli spreadu niedźwiedzia. Chodzi o spread ZLH20-ZLK20 (marzec-kwiecień).

Spread byka ZLH20-ZLK20 i sezonowość

źródło: www.spreadcharts.com

Niebieska krzywa reprezentuje rozwój cen spreadu, a pozostałe dwie to zmodyfikowane średnie za ostatnich 15 i 5 lat. Widać, że sytuacja z ostatnich pięciu lat wskazuje na zmianę w tym sensie, że doszło do osłabienia contango. Sezonowość jest raczej nadal przeciwko spreadowi byka, ale w dłuższej perspektywie mamy obecnie większe prawdopodobieństwo sukcesu.

Raport COT i Large Traders ZL

źródło: www.spreadcharts.com

Raport COT pokazuje trend rosnących pozycji, ale ostatni z zeszłego tygodnia wykazuje już pewne oznaki osłabienia. Chodzi więc o sprzeczne informacje. Jaka jest więc cena spreadu w stosunku do cen z przeszłości?

Wykres kontynuacyjny spreadu ZLH20-ZLK20

źródło: www.seasonalgo.com

Z wykresu kontynuacyjnego jasno wynika, że siła contango pcha spread do ujemnych wartości. Ilustruje to również słaby popyt, zwłaszcza w ciągu ostatnich dwóch lat. Jeżeli nie dojdzie do zawieszenia broni pomiędzy USA a Chinami, to najwyraźniej silniejszy wzrost tego towaru nie można oczekiwać. Albo jedynie wtedy, gdyby doszło do wyraźnego ograniczenia oferty tego towaru.

Podsumowując, inwestycja w spread byka ZLH20-ZLK20 jest ze względu na małą cenę stosunkowo mało ryzykowna. Prawdopodobieństwo zysku nie jest jednak duże. W przypadku znaczącej zmiany na rynku by jednak mogło chodzić o bardzo zyskowną strategię. Szczerze mówiąc, sam nie wiem, więc najprawdopodobniej nie wezmę w tym udział.

Cześć, Roman, powodzenia!

Kilka słów o mnie, o mojej drodze do handlu spreadami oraz o procedurach, z których korzystam, do pobrania tu:

Roman Horký spready
Roman Horký
Jako przedsiębiorca działa od 1992 roku do dziś. Hobby: rowery górskie i szosowe, handel spreadami towarowymi. Pierwsze doświadczenie z rynkami kapitałowymi zdobył w 1990 roku, za pośrednictwem otwartych funduszy inwestycyjnych banków oraz instytucji finansowych, a pierwsze doświadczenie z handlem na giełdzie zdobył na giełdzie praskiej. Później rozpoczął działalność na giełdzie w USA. Rynkami zajmuje się już od dawna. Za swój wzór traderski uważa amerykańskiego tradera towarów giełdowych, Larrego Williamsa. Roman Horký jest specjalistą od spreadów towarowych, którymi handluje już od siedmiu lat. Jest zwolennikiem nauki za pomocą praktyki i propagatorem prostych strategii handlowych. Handluje również opcjami na towarowe kontrakty terminowe oraz samymi futures. Jego działalność obejmuje również akcje (inwestycje) – w szczególności preferuje akcje dywidendowe.