TOWARY: Handel to nie tylko kliknięcie

kliknutí main

Informacji dotyczących tego, jak najlepiej handlować na giełdzie, można znaleźć mnóstwo. Nigdy jednak nie możemy być sobie pewni ich jakością. W dzisiejszych czasach każdy pisze, co chce i czasami chodzi o, za przeproszeniem, zupełne pierdoły. Niestety nie dotyczy to tylko tradingu. Dziś przedstawię Państwu mój pogląd na temat tego, czego potrzebuje trader surowców, aby mieć szansę na sukces. A więc czego powinniśmy na rynkach szukać? Na co powinniśmy zwracać uwagę?

SETUP

Chodzi o coś, o czym na początku mojej drogi na rynku towarowym nie miałem najmniejszego pojęcia. Jeżeli chcemy, aby nasz handel towarowymi kontraktami futures był zyskowny, to musimy najpierw sprawdzić, czy rynek jest do tego odpowiednie ustawiony. Musi zaistnieć sytuacja, w której jest prawdopodobne, że zamierzane przez nas zagranie zakończy się sukcesem. Setupy poszczególnych traderów mogą się różnić. W moim przypadku podstawowym warunkiem jest odpowiednia konfiguracja danych z raportu COT. Szukam sytuacji, w których pozycje subjektów bezpośrednio połączonych z rynkiem (hodowcy oraz przetwórcy towarów) znajdują się na ekstremalnych poziomach. Z różnych powodów albo bardzo wyraźnie kupują, albo sprzedają.

W zeszłym miesiącu wspomniałem tutaj o tym, że trend wzrostowy japońskiego jena prawdopodobnie dobiega końca i nie byłbym zaskoczony, gdyby doszło do spadku wartości tej waluty.

kliknuti 1

Górna krzywa pod wykresem ceny wskazuje na właśnie taką ekstremalną sytuację. Commercials (grupa handlowców, o których była mowa) podczas okresu wzrostu ceny zostali bardzo wyraźnymi sprzedawcami. Chodzi o pierwszą część mojego setupa. Kolejne trzy dolne krzywe to wskaźniki wartości, które wskazują na to, że „Japończyk“ jest rzeczywiście bardzo drogi. Mój setup jest w zasadzie kompletny. Istnieje duże prawdopodobieństwo do tego, że dojdzie do spadku ceny, na którym chciałbym zarobić. No i teraz ma sens wstać z plaży i dogłębnie przeanalizować „Japończyka“.

FUNDAMENT

W momencie, kiedy znajdziemy odpowiedni setup i przygotowywujemy się do otwarcia pozycji, to powinniśmy również przeanalizować rynek z punktu widzenia fundamentów. Przygotowywuję się do spekulacji na spadek ceny japońskiej waluty. Czy w najbliższych tygodniach nie dojdzie do jakichś dramatycznych fundamentów, które mogłyby zakłócić spokojny przebieg mojego zagrania? W moim przypadku chodzi głównie o obrady Bank of Japan i przemówienie gubernatora Kurody. W dzisiejszych czasach znalezienie takich informacji nie stanowi problemu.

kliknuti 2

Artykuł został opublikowany około 20. marca i lista fundamentów dotyczących tej waluty mówi, że pan Kuroda wystąpi dopiero 11. kwietnia. Mam więc dostateczną ilość czasu do tego, aby ewentualnie zrobić moje zagranie. Muszę jednak odnotować datę w kalendarzu i o niej pamiętać. Jeśli w tym czasie moja pozycja będzie nadal otwarta, dobrze jest wiedzieć o takim niebezpieczeństwie. A więc mam setup i żaden wielki fundament nie stoi mi na przeszkodzie.

SEZONOWOŚĆ

Analiza tego, w jakim okresie czasu właśnie się znajdujemy, nikomu nie zaszkodzi. Wykresy sezonowości mówią o tym, w jaki sposób poszczególne towary generalnie zachowują się w różnych porach roku. Oczywiście, sytuacja w tym roku może się różnić od sytuacji z zeszłego roku. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo do tego, że będzie podobna. Wykres sezonowości tworzony jest zazwyczaj przez historię. No i ta historia jest logiczna. Ceny kukurydzy są zwykle niskie na jesień. Zbiory się skończyły, spichlerze są pełne, zapasy ogromne i zatem ceny są niskie. Jednak na wiosnę oraz w lecie ceny kukurydzy zazwyczaj rosną. Zapasy maleją. Rośliny dopiero rosną i głównym graczem zostaje pogoda. Niestety chodzi o bardzo nieprzewidywalnego gracza. W takim właśnie okresie czasu bardzo trudno handlować na przekór tendencjom sezonowym i spekulować na spadek ceny. Czasami nie pada wogóle, czasami za dużo, czasami jest za ciepło, czasami za zimno… i ceny lecą w górę. Potrafią tak zrobić niesamowicie szybko.

Wygląda na to, że sezonowość japońskiego jena nie ma tendencji do „szaleństwa,“ powinniśmy jednak wziąć pod uwagę to, czy nie znajdujemy się w czasie, w którym dochodzi do jego wyraźnego wzrostu.

kliknuti 3

Można zobaczyć, że od początku roku do wiosny cena jenu generalnie spada, jednak w lecie jen jest zazwyczaj bardzo silny i zatem nie powinniśmy walczyć z „Japończykiem“ podczas wakacji. Teraz mamy marzec i nic nie przeszkadza nam w otwarciu spekulacji na spadek ceny jena.

ANALIZA TECHNICZNA

Ostatni krok to krok, od którego generalnie zaczynają początkujący, ponieważ nie mają nic innego do dyspozycji. Szukamy odpowiedniego miejsca do otwarcia pozycji. Osobiście korzystam jeszcze z pewnej grupy wskaźników, które potrafią mi podpowiedzieć, czy obecny trend niedługo się skończy lub przynajmniej nie będzie dalej kontynuować.

Kiedy ktoś pyta mnie o to, w jaki sposób powinien otworzyć pozycję, to odpowiadam, że jest to w zasadzie obojętne. Otwieraj pozycje tak, jak zwykle. Jeżeli korzystasz z przebicia linii trendu i to podejście działa, to zrób tak znowu. Jeżeli korzystasz z innych metod do otwarcia pozycji, to proszę bardzo. Nie istnieje żaden powód do korzystania z metod innych traderów. Tak samo jest w przypadku zamknięcia pozycji i zarządzania zagraniem za pomocą przesuwania SL.

Trzymanie się tych zasad pozwoliło mi zarobić dużo pieniędzy. Naprawdę dużo. Mam listę procedur, z których korzystam i do których jestem przyzwyczajony. Z upływem czasu ta lista pozwoliła mi zostać odnoszącym sukcesy traderem. To, że dotrzymamy zasad nie znaczy jednak, że nie będziemy ponosić straty. To niestety niemożliwe. Straty są częścią naszego biznesu. No i co robi nasz jen?

kliknuti 4

Chodzi o historię z dobrym końcem. Na wykresie została zaznaczona data opublikowania artykułu i następujący rozwój japońskiego jena. W tym momencie zysk wynosi mniej więcej dwa i pół tysiąca dolarów.

Powodzenia!

Václav Pech

Czy jesteś początkującym? Pobierz darmowo mój Przewodnik po rynku surowców! LinkVáclav-Pech-ebook-oprava-297x396

Václav Pech
Jako pedagog uniwersytecki uzyskał tytuł Ph.D w dziedzinie teorii zarządzania sytuacjami kryzysowymi. Na rynkach z własnymi pieniędzmi albo w pozycji kierownika porusza się już od ponad dziesięciu lat, z większej części również zawodowo. Osobistym mentorem Wacława był dwa lata amerykański trader Larry Williams, z którym nawet po przejściu przez wszystkie poziomy mentoringu nadal pozostaje w kontakcie. Na giełdzie zazwyczaj handluje towarowymi kontraktami terminowymi i opcjami. Jest również doświadczonym inwestorem akcyjnym. Niemniej jednak doświadczenie Larry´ego (wraz z jego mentoringiem) doprowadziło go do wyspecjalizowania się na tradera towarów. Inwestowanie i giełdę uważa za swoje hobby, jak również zawód. Jest też analitykiem inwestycyjnym spółki Brokertrust.