Towary: Skończyłem, czas na przeprowadzkę

Czy lubisz przeprowadzki? Jaasne, widzę Twoją minę. Lepiej jest wypalić się niż się przeprowadzać. Przynajmniej tak mówią. Coś takiego właśnie na mnie czeka. Po prawie trzydziestu latach wracam z Moraw do Pilzna i mam nadzieję, że już na Boże Narodzenie zamieszkam w moim nowym domu. W zasadzie już za 14 dni wszystko powinno być gotowe. Cóż, sytuacja ta nie bardzo mi się podoba.

Przyniesie pewne ograniczenia w mojej działalności handlowej, bo towary będzie trzeba ograniczyć do niezbędnego minimum. Czas więc na ocenę bieżącego roku. Z punktu widzenia biznesu był stosunkowo dobry. Nie wyjątkowy, ale dobry.

Raport COT (i inne, raczej długoterminowe sprawy)

Moje główne konto, na którym handluję zwłaszcza (ale nie tylko) futures, zbliża się do już tradycyjnych 20 %.

W bieżącym roku miałem tylko jedną stratę. Chodziło o peso meksykańskie, które pogniewało mnie na początku roku. Obecnie olej sojowy stara się zrobić tak samo… zobaczymy. Jednak pozostałe transakcje zakończyły się sukcesem, więc wyniki są całkiem zadowalające. W 2019 roku wybrałem najbardziej konserwatywną strategię, jaką znam i w rezultacie liczba przeprowadzonych przeze mnie zagrań znacznie zmalała.  Na pewno nie grozi więc „overtrading”. Trend ten chcę kontynuować również w przyszłym roku.

Short Term Trading

Na wstępie trzeba powiedzieć, że te 10 000 dolarów, które zainwestowałem w kurs Larry’ego na Florydzie, jak na razie nie udało mi się odzyskać.

Błąd jest zdecydowanie po mojej stronie. Przez większą część roku nie byłem w stanie handlować konsekwentnie (na wykresie widać okres, w którym niby całkowicie zapomniałem o „mumbo-jumbo” Larry’ego…), a zarobione sześć i pół tysiąca dolarów powinienem uważać za zdecydowanie za wielką i łaskawą nagrodę. W przyszłym roku zamierzam pracować bardziej konsekwentnie. Prawdopodobnie tylko na wybranych rynkach, ponieważ zakres mej działalności jest obecnie stosunkowo szeroki i giełda zabiera mi o wiele więcej czasu, niż bym chciał. Z drugiej strony, wyniki osiągnięte przez Władka, kolegę, który był wraz ze mną na Florydzie, dużo mnie motywują. Mam dowody, że to, czego nauczył nas „stary pan”, naprawdę działa. No i bardzo dobrze.

Spready towarowe

Moje konto spreadowe osiągnęło dobre wyniki, szczególnie dzięki Romkowi. Właściwie najlepsze po kilku latach stagnacji. Powtarzam jednak, że nie jestem traderem spreadów i że nie zamierzam nim zostać.

Również w następnym roku moje konto spreadowe będzie odzwierciedlać tylko i wyłącznie działalność Romana. Spready są dla mnie po prostu trudne, nie potrafię nimi handlować i, szczerze mówiąc, nie widzę powodu, by się nimi zajmować. Gdy coś działa, nie trzeba w to ingerować.

A więc, również w bieżącym roku udało mi się zarobić na życie. Rok ten miał wiele plusów, do których zaliczam również fakt, że nie zrobiłem zbyt wiele zagrań. W 2020 roku koniecznie muszę poprawić swe zarządzanie czasem. Zajmuję się mnóstwem rzeczy i zawsze chcę analizować zupełnie wszystko, a ponadto zbyt dogłębnie. To musi się zmienić, bo w przeciwnym razie nie oderwałbym tyłek od krzesła przed komputerem. W przyszłym roku zamierzam popracować nad krótkoterminowymi zagraniami, w których osiągnąłem, pomimo lenistwa, bardzo fajne wyniki. Zobaczymy… Wiecie jak to jest z tymi postanowieniami…

Pozdrawiam!

Wacław

Czy jesteś początkującym? Pobierz darmowo mój Przewodnik po rynku surowców! Link

Václav-Pech-ebook-oprava-297x396
Václav Pech
Jako pedagog uniwersytecki uzyskał tytuł Ph.D w dziedzinie teorii zarządzania sytuacjami kryzysowymi. Na rynkach z własnymi pieniędzmi albo w pozycji kierownika porusza się już od ponad dziesięciu lat, z większej części również zawodowo. Osobistym mentorem Wacława był dwa lata amerykański trader Larry Williams, z którym nawet po przejściu przez wszystkie poziomy mentoringu nadal pozostaje w kontakcie. Na giełdzie zazwyczaj handluje towarowymi kontraktami terminowymi i opcjami. Jest również doświadczonym inwestorem akcyjnym. Niemniej jednak doświadczenie Larry´ego (wraz z jego mentoringiem) doprowadziło go do wyspecjalizowania się na tradera towarów. Inwestowanie i giełdę uważa za swoje hobby, jak również zawód. Jest też analitykiem inwestycyjnym spółki Brokertrust.