Towary: Tysiąc dolarów tygodniowo?!

1000 d main

Dzień dobry, drodzy przyjaciele!

Sposoby na wybór odpowiednich zagrań zostały przeze mnie stosunkowo szczegółowo opisane w zeszłym tygodniu. Połączenie ustawienia rynku (setup), fundamentów, sezonowości oraz analizy technicznej przyniosło mi w zeszłym tygodniu kolejny zysk.

SETUP

1000 d 1

Jak można wyczytać z raportu COT, pewna grupa hodowców i przetwórców bydła została bardzo silnymi kupcami na rynku z mięsem wołowym. Na wykresie zaznaczono tą sytuację za pomocą górnej krzywej, znajdującej się pod wykresem ceny. Towar już od kilku tygodni znajduje się pod presją funduszy hedgingowych, które poprzez sprzedaże swoich pozycji spowodowały spadek jego ceny o niespełna 20 %. Rozwój pozycji NET funduszy pokazuje druga krzywa, znajdująca się pod wykresem ceny. Równocześnie wskaźnik wartości mówi, że mięso wołowe jest po wyraźnym spadku ceny stosunkowo tanie. No i mamy powód do tego, żebyśmy zaczęli interesować się tym rynkiem.

FUNDAMENT

Podstawowym fundamentem na rynku jest miesięczny raport „Cattle on feed,“ który pokazuje stan podaży i popytu na rynku z mięsem wołowym.

1000 d 2

Dane wyjściowe z ostatniego raportu można zobaczyć na obrazku. Stan zapasów wołowiny na rynku jest raczej jasny i najwyraźniej spowodował spadek cen, do którego doszło w ostatnich kilku tygodniach. Z drugiej strony tabelka na górze wskazuje na to, że rzeczywista sytuacja na rynku nie różniła się zbytnio od oszacowań analityków i przedstawione dane nie są gorsze od pierwotnych oczekiwań. Biorąc pod uwagę setup, który powstał na rynku, chodzi o stosunkowo pozytywną informację. Sytuacja nie jest gorsza, niż się wydawało i kolejny raport jest na razie dosyć daleko do tego, żeby móc w jakikolwiek sposób wpłynąć na moje zagranie.

1000 d 3

Spójrzmy jeszcze na strukturę rynku. Uważam, że to dobry pomysł. Zdecydowanie wybiorę kontrakt czerwcowy, ma on bowiem największą płynność. Rzut oka na jego cenę i na cenę pierwszego cash kontraktu przekonuje mnie o tym, że mięso jest rzeczywiście tanie. Cash contract to cena, za którą mięso zostało sprzedane na ostatnich aukcjach. Ta cena naprawdę drastycznie różni się od tej, za którą wołowina jest sprzedawana na giełdzie!

SEZONOWOŚĆ

Jak wygląda sytuacja co do sezonowości? W jaki sposób zwykle zachowują się ceny mięsa w bieżącym okresie czasu?

1000 d 4

Właśnie znajdujemy się w czasie, w którym spadek ceny mięsa na rynku zazwyczaj dobiega końca, co stanowi dobrą nowinę dla mego zamiaru kupić wołowinę. Jeśli nie stanie się nic niezwykłego, to najprawdopodobniej czeka nas okres wzrostu.

ANALIZA TECHNICZNA

Najpierw spróbujmy stwierdzić, czy to prawdopodobne, że obecny trend spadkowy dobiegnie końca. W tym celu korzystam z dwóch wskaźników, które wskazują na to, że koniec spadku jest stosunkowo prawdopodobny.

1000 d 5

ADX wynosi ponad 40 i stochastic jest wyprzedany. Taka sytuacja pokazuje, że spadek cen już prawdopodobnie dobiegł końca i cena wołowiny mogłaby przynajmniej się ustabilizować. A więc czas na znalezienie miejsca odpowiedniego do otwarcia pozycji!

1000 d 6

Dziękuję za uwagę, powodzenia!

Vašek

Czy jesteś początkującym? Pobierz darmowo mój Przewodnik po rynku surowców! LinkVáclav-Pech-ebook-oprava-297x396

Václav Pech
Jako pedagog uniwersytecki uzyskał tytuł Ph.D w dziedzinie teorii zarządzania sytuacjami kryzysowymi. Na rynkach z własnymi pieniędzmi albo w pozycji kierownika porusza się już od ponad dziesięciu lat, z większej części również zawodowo. Osobistym mentorem Wacława był dwa lata amerykański trader Larry Williams, z którym nawet po przejściu przez wszystkie poziomy mentoringu nadal pozostaje w kontakcie. Na giełdzie zazwyczaj handluje towarowymi kontraktami terminowymi i opcjami. Jest również doświadczonym inwestorem akcyjnym. Niemniej jednak doświadczenie Larry´ego (wraz z jego mentoringiem) doprowadziło go do wyspecjalizowania się na tradera towarów. Inwestowanie i giełdę uważa za swoje hobby, jak również zawód. Jest też analitykiem inwestycyjnym spółki Brokertrust.