Trading: Rozważania Szweda nad nowym rokiem 2019

„Sukces polega na przechodzeniu od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu.” – Winston Churchill

Powyższe zdanie można zastosować w każdej dziedzinie życia ludzkiego. Zostało wypowiedziane przez człowieka, który miał ogromny wkład w zwycięstwo Aliantów w II Wojnie Światowej.

Steve Jobs i Colonel Sanders mieli jedną wspólną cechę. Taką samą zasadę, którą się kierowali. No i owa zasada obowiązuje również w naszym biznesie.

Jeżeli wybieram biznes w przekonaniu, że jest on prosty i w zasadzie wystarczy tylko złożyć zlecenie BUY / SELL, a w rzeczywistości ponoszę trzy straty po sobie i poddaję się, to w zasadzie to samo, jakbym usmażył kilka kurczaków, a one były okropne.

Albo wymyślał jeden, drugi, nawet trzeci niechodliwy komputer, który ponadto by nie działał.

Owi ludzie nie byli wyjątkowo inteligentni. Cechował ich fakt, że pierwsze niepowodzenia nie zdołały ich zatrzymać. Innymi słowy: Ich wyjątkową cechą była wiara w sukces. „Pasja to matka sukcesu.” Wytrwali do końca i nigdy się nie poddali.

Jeżeliby tak się stało, to dzisiejszy świat kurczaków i komputerów wyglądałby zupełnie inaczej.

Każdy z nas w swoim życiu stoi przed wieloma wyzwaniami, problemami i trudnymi sytuacjami życiowymi. Niektórzy skłonni są do ucieczki i lekceważenia problemów, inni znowu stają im czoła i nie poddają się. Niedawno natrafiłem na ciekawe powiedzenie: „Każdy z nas trzyma w sobie dwa wilki. Jeden jest odważny, a drugi jest tchórzem. Przetrwa ten, którym bardziej się opiekujemy.”

Trudność tradingu nie tkwi w technice, zrozumieniu reguł, strategii lub money management. Trading jest trudny, albowiem po serii strat raczej trudno otworzyć nowe pozycje, a poszukać błędów jeszcze trudniej.

W zasadzie nie ma znaczenia, jeśli handluje się opcjami, towarami, forex albo walutami… Pewne rzeczy obowiązują wszystkich: Wytrwałość… Zdrowy rozsądek… I co najważniejsze: Pasja!!!

Życzę Wam cierpliwości, wytrwałości i powodzenia w Nowym Roku!

God bless!

Szwed

David Ševčík (Szwed)
Jako prywatny trader opcji działam już od 2000 roku. W ramach handlu korzystam z wielu rzeczy „za lustrem,“ na przykład z Darkpool, opcyjnego Open Interest, wzajemnych powiązań aktywów, analiz ekonomicznych F.R.E.D., analizy Market Breadth, analizy COT, wyciągów fundamentalnych z FED, ECB, BoI, BoE, elementów Market profile i analizy technicznej. Jestem członkiem kilku grup traderskich między innymi z Indii, USA oraz GB i korzystam z ich wiedzy i doświadczenia. Jestem graczem zespołowym, a więc wiem, że sam nic nie poradzę. Świat się zmienia, zwłaszcza ten finansowy i ja muszę wraz z nim…